Trening mentalny, to techniki pracy nad wieloma aspektami swojego nastawienia w celu uzyskania optymalnego rezultatu podejmowanych działań. Wdrożenie treningu mentalnego pozwala lepiej poznać swoje mocne i słabe strony. Dzięki temu możemy skuteczniej pracować nad obszarami deficytowymi i jeszcze lepiej rozwijać predyspozycje.

Mateusz w walce jeden na jeden z przeciwnikiem

Trening mentalny – na czym polega?

Aktywności, które proponuję moim podopiecznym w ramach treningu mentalnego skupiają się głównie na 7 obszarach. To w nich odbywa się najwięcej pracy. Dlaczego? Ponieważ to skupienie się na nich daje najlepsze rezultaty i pozwala osiągnąć maksimum swojego potencjału. W artykule opisuję 7 kluczowych aspektów oraz dodatkowy, 8 obszar, na których w mojej ocenie najlepiej się skoncentrować. Jeśli więc zastanawiasz się, na czym polega trening mentalny, to jesteś w dobrym miejscu, by się tego dowiedzieć!

Główne obszary treningu mentalnego

1. Wiara

To pierwszy filar, na którym opiera się postawa mentalnego zwycięzcy. Aby osiągać to, o czym marzysz, musisz uwierzyć w to, że możesz to zrobić. W trakcie treningu mentalnego pomagam budować wiarę w to, że pragnienia się ziszczą, a zdobyta wiedza i doświadczenie zostaną wykorzystane w praktyce. Bez wiary w to, że osiągniesz swój cel nie zajdziesz zbyt daleko. To trudne uwierzyć w siebie na początku, kiedy startujemy z poziomu 0. W moim życiu także wiele razy zaczynałem z tego pułapu. Skupienie się na procesie, a nie tylko na efekcie, pozwala jednak cieszyć się z każdego małego kroku.

2. Zobowiązanie

Trudno liczyć, że zrealizujemy jakiś cel bez zobowiązania, że to zrobimy. Możemy mieć zobowiązanie wobec samych siebie, czasami jednak, dla większej motywacji, warto ogłosić nasze cele publicznie. Zrobiłem tak, aby wreszcie zacząć naukę języka włoskiego. W moich social mediach ogłosiłem, że codziennie pół godziny będę uczył się tego języka. W związku z tym, że dotrzymuję zobowiązań, teraz widzę już postęp w mojej znajomości włoskiego. A to stanowi samonapędzającą się motywację ;). W jaki sposób Ty możesz się zobowiązać do rozwijania siebie? W trakcie treningu mentalnego pomogę Ci sprecyzować konkretne zobowiązania, które będą pomocne w dążeniu do celu.

3. Pewność siebie 

Na pewność siebie składają się dwa poprzednie punkty.

wiara + zobowiązanie = pewność siebie

Im mniejsza wiara w proces, w cel, tym mniejsze zobowiązanie. Skoro nie wierzymy, że możemy osiągnąć to, o czym marzymy, to nie będziemy mierzyć zbyt wysoko. Wpłynie to oczywiście na pewność siebie, która także nie będzie zbyt duża. Poczucie własnej wartości, to złożona umiejętność, nad którą można pracować. W trakcie treningów mentalnych ze sportowcami zauważyłem, że często borykają się z brakiem pewności siebie, która ogranicza ich na boisku. Właśnie dlatego stworzyłem program “13 kroków do budowania pewności siebie”. Webinar i e-book pozwalają samodzielnie pracować nad tym zagadnieniem. Zastanów się:

  • Jak mocno Ty wierzysz w siebie? 
  • Czy Twoje zobowiązanie jest ambitne, czy ogranicza Cię niskie poczucie własnej wartości? 
  • Na jak mocnym fundamencie pewności siebie budujesz swój sukces?

4. Koncentracja na celu i nawykach

Gdy miałem 19 lat zostałem kapitanem drużyny. To było dla mnie duże wyzwanie, ale skupiłem się na celu – byciu dobrym kapitanem – i wypracowanych nawykach. Po latach widzę, że czasami byłem bardziej kapitanem niż kumplem dla kolegów z drużyny. W tamtym momencie robiłem jednak co mogłem, aby w pełni realizować swój potencjał i osiągać najlepsze rezultaty. Przytaczam ten przykład, aby pokazać Ci, że nasze cele mogą czasami stać w opozycji do siebie. Dlatego musimy wybierać mądrze, opierając się na 3 poprzednich filarach. Jeśli nie jesteś pewien, jakie nawyki doprowadzą Cię do celu, to trening mentalny pomoże Ci je sprecyzować. Ułatwi Ci także obranie konkretnego, możliwego do zrealizowania celu.

5. Dyscyplina

Niby wszyscy wiemy, jak jest ważna. Każdy zdaje sobie sprawę, że bez niej nie da się osiągnąć maksimum swojego potencjału. Dlaczego w takim razie, budując nowy nawyk po 2 tygodniach Ci się odechciewa? Czemu rezygnujesz, gdy robi się trudno, żmudnie, nudno? Jeżeli dobrze zrealizowałeś poprzednie punkty, to wiesz, jakie nawyki służą Ci najlepiej. Pomagają Ci one stawać się najlepszą wersją Ciebie. Nie chodzi tutaj o motywację w “amerykańskim stylu” – nie powiem Ci, że możesz wszystko. Mogę Cię jednak zapewnić, że jeżeli będziesz zdyscyplinowany i zrobisz robotę”, to rezultaty będą widoczne. 

6. Wolność

Wolność w kontekście treningu mentalnego, to praca nad tym, by ciągle podnosić sobie poprzeczkę i wymagać od siebie więcej. To także miejsce na docenienie swoich wysiłków i nagrodzenie ciężkiej pracy. Rozwijanie się w omawianych wcześniej obszarach pozwala pójść w obranym przez siebie kierunku. Prawdziwie wolni robimy to, czego pragniemy, a nie to, czego wymagają od nas inni. Trudno jednak być wolnym bez poczucia własnej wartości, wypracowanej dyscypliny czy skoncentrowania. Dlatego musisz pochylić się nad poprzednimi obszarami, aby pójść dalej. Jeśli widzisz, że któryś z omawianych aspektów jest dla Ciebie trudny, to trening mentalny może pomóc Ci przepracować wątpliwości. Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi wiem, że możesz to zrobić.

7. Odwaga

Ostatni obszar, nad którym pracuję z moimi podopiecznymi, to odwaga. Bez odważnych decyzji i podejmowania ryzyka trudno o rozwój. Często wydaje nam się, że wyzwania w naszym życiu są jak przepaść, której nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. Odwaga pozwala nam wykonać ten skok z poczuciem, że jeżeli nie uda nam się doskoczyć do bezpiecznego gruntu, to ktoś nas przytrzyma, nie pozwoli nam spaść. Wspierająca rodzina, przyjaciele, koledzy z drużyny, trener mentalny – to właśnie osoby, które budują Twoją bezpieczną przystań. Przekonanie, że nie sprostasz wyzwaniu, to blokada wewnętrzna. Praca nad sobą i swoimi przekonaniami pomoże Ci tę barierę pokonać.

8. Zrelaksowany stan gotowości

Może się wydawać, że to sprzeczność – jak można być zrelaksowanym, tkwiąc w stanie gotowości? Jeśli włożyłeś pracę w poprzednie 7 punktów, to nie ma innej możliwości, niż znaleźć się właśnie w takim stanie. Niektórzy mówią o nim flow, inni stan nieświadomej kompetencji. Nie da się przewidzieć, kiedy dojdziemy do takiego etapu. Ta podróż może trwać latami. Z pewnością jednak możesz osiągnąć taki stan, jeśli naprawdę przyłożysz się do treningu mentalnego.

Podsumowanie – na czym polega trening mentalny?

Jak widzisz trening mentalny, to praca nad konkretnymi zagadnieniami, które razem budują mentalność zwycięzcy. Nie jest to łatwe zadanie, często wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu. Podstawą zmiany jest jednak świadomość tego, co chcemy zmienić. Jeśli jesteś tutaj, to wiem, że masz motywację do zmian. Teraz potrzebne Ci tylko konkretne narzędzia. Na początek polecam Ci pobranie darmowego rozdziału mojego e-booka o budowaniu pewności siebie. Jeśli potrzebujesz pomocy w wytyczeniu dalszych działań, to skontaktuj się ze mną! Z przyjemnością wskażę Ci przydatne źródła albo zaoferuję wsparcie indywidualne w zakresie treningu mentalnego.