Oferta współpracy indywidualnej jest stworzona dla sportowców, którzy:
- Chcą stawać się najlepszymi zawodnikami w swoich dyscyplinach,
- Mają ambicje i nie boją się ciężko pracować, aby spełnić swoje marzenia,
- Czują, że nie wykorzystują w pełni swojego potencjału i chcą to zmienić,
- Chcą lepiej radzić sobie ze stresem i napięciem,
- Chcą lepiej radzić sobie z presją i lękiem przed oceną,
Oraz dla:
- Rodziców, którzy chcą pomóc swojemu dziecku w rozwoju sportowym,
- Trenerów, którzy chcą wesprzeć rozwój potencjału swoich zawodników
This is Modal Title

Jak mogę Ci pomóc?
Nazywam się Mateusz Brela i jestem trenerem mentalnym sportowców i byłym zawodnikiem piłki nożnej z 20 letnim stażem. Swoją przygodę z footballem rozpocząłem w Koronie Kielce, gdzie spędziłem 9 lat swojej młodzieżowej kariery. Na arenie międzynarodowej grałem w Stanach Zjednoczonych, Finlandii i Szwecji. Doświadczenie, które zebrałem na boisku i w sportowej szatni sprawia, że doskonale rozumiem z jakimi problemami i obciążeniami mierzą się sportowcy na co dzień. Z połączenia mojej wiedzy, doświadczenia i praktyki opracowałem swój autorski program treningu mentalnego MBTM, dzięki któremu staniesz się bardziej pewny siebie, zapanujesz nad emocjami i stresem oraz nauczysz się koncentrować w kluczowych momentach w sporcie.
Trening mentalny - ustrukturyzowana i zaplanowana długofalowa praca ze sportowcem mająca na celu wydobycie maksymalnego potencjału wewnętrznego prowadzącego do podwyższenia wyników w danym sporcie.
System MBTM
System MBTM (Mateusz Brela Trening Mentalny) opiera się na 9 obszarach, które są według mnie najważniejsze w kontekście budowania sportowca kompletnego. Te 9 filarów opisują również najbardziej zaniedbane sfery podczas mojej kariery piłkarskiej.
Kolejność ma znaczenie i najczęściej w takiej zaczynam pracę od podstaw ze sportowcem. W niektórych przypadkach potrzebne są również trochę inne metody i interwencje, które finalnie prowadzą do kompleksowej pracy w poniżej opisanym systemie.
Pewność siebie jest przede wszystkim umiejętnością, którą możesz rozwijać przez całe życie. To również cecha, która jest w jakimś stopniu zdeterminowana przez temperament, cechy osobowości oraz środowisko w jakim się rozwijasz. Pewność siebie to niezachwiane przekonanie o istnieniu czegoś np. szansy na realizację wszystkich najskrytszych marzeń i celów. Poprzez odpowiedni dialog wewnętrzny i tworzenie konstruktywnych przekonań zaczniesz patrzeć na umiejętność bycia pewnym siebie jako coś, co można ciągle rozwijać. Strategie budowania tej umiejętności będą pomagały Ci budować trwałą pewność siebie w każdym momencie swojego życia, podczas treningu lub meczu, w obliczu porażki czy innych trudności.
Pewność siebie to przede wszystkim solidne przygotowanie. Nie możesz czuć się gotowym przed ważnym wydarzeniem jeśli wcześniej nie włożyłeś wystarczająco dużo w trening.
Samoregulacja i samokontrola to bardzo ważne czynniki w pracy nad kontrolą emocji u sportowca. Fizycznie ciało zawsze będzie dążyło do dobrostanu – czyli do nie robienia niczego. Jest to samoregulacja organizmu. Samokontrola to wewnętrzny głos, który potrafi zakrzyczeć głos samoregulacji i nieustannie dążyć do celu mimo trudności. Nauka dialogu wewnętrznego pozwoli Ci skuteczniej i inteligentniej kontrolować swoje emocje. To z kolei wpłynie na lepszą samoregulację i samokontrolę.
W uproszczeniu znajomość własnych emocji pomoże Ci lepiej zrozumieć dlaczego niektóre bodźce wpływają na Ciebie tak, a nie inaczej i dlaczego pod wpływem emocji potrafimy robić tak niemądre rzeczy. Inteligencja emocjonalna jest tak bardzo pomijanym tematem u młodych ludzi, że nie ma się co dziwić dlaczego momentami potrafimy być tak ułomni emocjonalnie.
Radzenie sobie ze stresem i porażkami znajduje swoje źródło w akceptacji porażki i błędu. Sportowcy często nie potrafią zostawić porażek za sobą i ciągną je niczym ważące kilkadziesiąt kilogramów kotwice. Symbolicznie zakotwiczają się w swoich porażkach i nie potrafią iść do przodu bo ciężar dosłownie ich przytłacza. Prawo do popełnienia błędu i patrzenie na porażki jak na szansę do stawania się lepszymi są pierwszym krokiem do skutecznego radzenia sobie ze stresem. Sportowcy często tworzą destrukcyjne przekonania na temat siebie i swoich porażek. Dlatego warto łamać te schematy i tworzyć pozytywne przekonania, które prowadzą do rozwoju emocjonalnego sportowca.
Stres to odrębny temat, który stał się tematem moich zainteresowań już jakiś czas temu. Każdy sportowiec, z którym pracuję zostaje porządnie wyszkolony z zakresu radzenia sobie i zarządzania poziome pobudzenia (stresem).
W dzisiejszych czasach sportowcom brakuje koncentracji na co dzień. Można wymienić wiele czynników, które na to wpływają, ale najlepiej skupić się na strategiach, które pozwolą zbudować umiejętności skupiania się i bycia uważnym w życiu codziennym. Uważność jest świadomym zauważaniem tego co się dzieje wokół Twojej kariery, a koncentracja pomoże skupić się na celu nawet kiedy liczba dystraktorów nieustannie wzrasta. Poprzez naukowo potwierdzone symulacje mentalne (trening z wykorzystaniem wyobraźni) zwiększysz swoje umiejętności koncentracji w kluczowych momentach w sporcie. Sprawi to, że podczas zawodów będziesz bardziej uważny i obecny. Wizualizacja jest wykorzystywana przez wielu sportowców na poziomie olimpijskim, a sam Cristiano Ronaldo czy niegdyś Ryan Giggs chwalili sobie ćwiczenia medytacyjne wykorzystujące trening wyobrażeniowy.
Poprawne formułowanie celów jest bez wątpienia kluczowym aspektem budowania Twojej kariery. Sportowcy zbyt często skupiają się na celach wynikowych czyli tych, które z natury nie są w pełni zależne od nas. W obliczu porażki może to doprowadzić do obniżenia pewności siebie, zwiększenia poczucia lęku i spadku motywacji. Dlatego praca z celami od podstaw pozwoli bardziej skupić się na celach procesowych czyli tych, nad którymi sprawujemy bezpośrednią kontrolę. Dzięki takim celom zaczniesz kontrolować to, co możesz, a to co wykracza poza Twoje koło kontroli zostawisz za sobą. To w konsekwencji pomoże stworzyć trwałe i zdrowe podejście do celów, do których z radością i wysoką motywacją będziesz nieustannie dążył.
Nawyki tworzą mistrzów. Jens Wolff powiedział: The way you do the smallest things is the way you do all things – tak, jak robisz najmniejsze rzeczy, tak będziesz robił wszystkie rzeczy. Podpisuję się pod powyższym cytatem dwiema rękami. Dlatego w sporcie warto zacząć od tych z pozoru najmniejszych rzeczy jak np. sen, regeneracja, odżywianie czy nawodnienie. Te z kolei sprawią, że zawodnik będzie prezentował się dużo lepiej na arenie sportowej każdego dnia. Jestem zwolennikiem metody małych kroków czyli systematyczne i konsekwentne wprowadzanie małych zmian, które mają w założeniu prowadzić do dużych wyników.
Zarządzanie sobą w czasie i skuteczne planowanie są bardzo ważnymi aspektami w życiu każdego człowieka. Sportowcy powinni nauczyć się skuteczniej planować, aby stawać się dużo bardziej efektywnymi, skoncentrowanymi i uważnymi. Te z kolei bezpośrednio wpłyną na pewność siebie, ponieważ poczucie, że realizujesz konkretny plan będzie powodowało satysfakcję i wzrost motywacji do działania. Znowu wraca temat budowania nawyków. Im bardziej zorganizowany jesteś na co dzień, tym więcej jesteś w stanie osiągnąć długoterminowo. Z doświadczenia wiem, że sportowcy nie doceniają temat planowania i zarządzania sobą w czasie.
Bycie liderem to bez wątpienia umiejętność jakiej sportowiec uczy się przez całe życie. Bycie naturalnym liderem często wiąże się z uwarunkowaniem genetycznym i temperamentem. Natomiast w sporcie odpowiednia postawa i zachowania pozwalają wyłonić prawdziwych liderów. Trening mentalny to również praca nad tym, jak stawać się prawdziwym liderem w każdej sytuacji.
Obsesja doskonałości jest częstym problemem z jakim sportowcy zmagają się na co dzień. Zawodnicy często mają wrażenie, że muszą być bezbłędni. Do tego wydaje im się, że trenowanie więcej zamiast mądrzej będzie prowadziło do ciągłego stawania się lepszym. Przecież jeśli będę trenował więcej niż inni wtedy stanę się od nich lepszy . To częste stwierdzenie sportowca podczas rozmowy. Poniekąd ma to sens i w teorii powinno się sprawdzać, ale nie do końca tak jest. Każdy potrafi trenować dużo, ale sztuką jest pracować mądrze i efektywnie. To często wymaga od zawodnika lepszego planowania wokół całego mikrocyklu treningowego. Odpowiednie podejście do regeneracji, higieny snu, żywienia i innych aspektów wpływających bezpośrednio na szeroko pojęty sport będą prowadziły do lepszego samopoczucia i większego dystansu do samego siebie. Jak mawiał mój trener przygotowania motorycznego ze Stanów Zjednoczonych, czasem jeden krok w tył, zamieni się później w dwa kroki w przód.
Co mnie wyróżnia?
Profesjonalne podejście do każdego zawodnika
Praca według określonego systemu opartego na doświadczeniu i wiedzy naukowej
20 lat doświadczenia z gry w piłkę nożną
Doskonałe rozumienie potrzeb sportowców
Co zyskasz pracując systemem MBTM?
- Nauczysz się budować pewność siebie na co dzień
- Zgłębisz tajniki swojej psychiki, dowiesz się skąd się biorą emocje i zaczniesz je lepiej kontrolować
- Nauczysz się lepiej zarządzać i regulować poziomem stresu w sytuacjach, z którymi wcześniej miałeś problemy
- Poprawisz swoją umiejętność koncentrowania się, dzięki czemu zachowasz wysoki poziom skupienia na swoich celach
- Nauczysz się lepiej formułować i wyznaczać cele oraz zarządzać sobą w czasie, dzięki czemu Twoja efektywność i motywacja będą pozwalały Ci skuteczniej realizować Twoje ambicje
Poprzez kompleksowy rozwój mentalny z 9 filarami systemu MBTM wartością dodaną mogą również być: poprawa wyników w nauce, stanie się lepszym zawodnikiem, bycie bardziej empatyczną i świadomą osobą, czy nawet bycie lepszym partnerem.
Referencje






Rodzaje współpracy
Standard
W skład współpracy wchodzi:
- 1x sesja (50 minut każda) treningu mentalnego w miesiącu
- Pełna opieka przez okres współpracy*
Jedna sesja treningu mentalnego w miesiącu daje czas na to, aby wspólnie analizować bieżące wyzwania i problemy z jakimi zawodnik może się zmagać. Jednak większość pracy musi być wykonana przez samego zawodnika. Trener mentalny jest osobą odpowiedzialną za nakreślenie odpowiedniej pracy jaką sportowiec powinien wykonywać na własną rękę.
Koszt współpracy



This is Modal Title
Silver
W skład współpracy wchodzi:
- 2x sesja (50 minut każda) treningu mentalnego w miesiącu
- Pełna opieka przez okres współpracy*
Koszt współpracy



This is Modal Title
Gold
W skład współpracy wchodzi:
- 3x sesja (50 minut każda) treningu mentalnego w miesiącu
- Pełna opieka przez okres współpracy*
Trzy sesje treningu mentalnego w miesiącu dają czas na to, aby z dużą częstotliwością wspólnie analizować bieżące wyzwania i problemy z jakimi zawodnik może się zmagać. Zostawia to znaczącą ilość czasu na wspólną pracę nad innymi aspektami, które trener mentalny rozpozna jako najważniejsze do poprawy. Część pracy musi być wykonana przez samego zawodnika. Trener mentalny jest osobą odpowiedzialną za nakreślenie odpowiedniej pracy jaką sportowiec powinien wykonywać na własną rękę w krótkim czasie pomiędzy sesjami. Dzięki temu zawodnik będzie regularnie stymulowany do systematycznej pracy.
Koszt współpracy



This is Modal Title
VIP
W skład współpracy wchodzi:
- 4x sesja (50 minut każda) treningu mentalnego w miesiącu
- Pełna opieka przez okres współpracy*
Cztery sesje treningu mentalnego w miesiącu dają optymalny czas na to, aby z dużą częstotliwością wspólnie analizować bieżące wyzwania i problemy z jakimi zawodnik może się zmagać. Zostawia to optymalną ilość czasu na wspólną pracę nad innymi aspektami, które trener mentalny rozpozna jako najważniejsze do poprawy. Część pracy musi być wykonana przez samego zawodnika, ale większość będzie się odbywać podczas zaplanowanych sesji jeden na jeden. Trener mentalny jest osobą odpowiedzialną za nakreślenie odpowiedniej pracy jaką sportowiec powinien wykonywać na własną rękę w krótkim czasie pomiędzy sesjami. Dzięki temu zawodnik będzie regularnie stymulowany do systematycznej pracy.
Koszt współpracy



This is Modal Title
*Pełna opieka obejmuje kontakt telefoniczny, mailowy i SMS-owy. Zawodnik w razie potrzeby może w każdej chwili napisać do mnie poza godzinami sesji treningu mentalnego. Ponadto zawodnik będzie regularnie dostawał ode mnie materiały do samodzielnej pracy poza sesjami.